Механизам сарадње парламената у БиХ

Концепт механизма сарадње парламената у Босни и Херцеговини у пословима везаним за процес интеграција у ЕУ

 Предсједавајући и замјеници предсједавајућих парламената у БиХ прихватили су „Концепт механизма сарадње парламената у Босни и Херцеговини у пословима везаним за процес интеграција у ЕУ“ (разрађен у оквиру Твининг пројекта „Јачање улоге парламената у Босни и Херцеговини у контексту европских интеграција“) у јануару 2016. године. 

Сарадња на нивоу предсједавајућих и колегијума 

Предсједавајући и замјеници предсједавајућих као највиши представници својих институција требали би се редовно састајати и расправљати о питањима од заједничког интереса, посебно оним која се односе на европске интеграције.

Улога: 
Политичко усмјеравање, стратешка оријентација, координација парламентарних програма.

Учешће и обим активности:
Учесници су предсједавајући и - због уставне структуре парламената у БиХ - замјеници предсједавајућих.
Конференција предсједавајућих пружа основни подстицај за свеобухватну политичку и административну сарадњу и поставља темељ начина остваривања сарадње између парламената у БиХ у процесу ЕУ интеграција. Конференција предсједавајућих покреће иницијативе у циљу олакшавања сарадње секторских комисија парламената.
Конференција може усвајати правно необавезујуће акте (попут декларација, закључака) који се тичу само парламената учесника.

Редовност састанака:
Два пута годишње или чешће када се појаве конкретна питања или када се појави питање од стратешког значаја.

Припрема / подршка раду:
У циљу припреме конференције, генерални секретари парламената у БиХ требали би се састати на припремном састанку и договорити се о нацрту дневног реда.

Сарадња Комисија за европске интеграције – Парламентарни форум за европске интеграције

У циљу формирања ставова БиХ у различитим фазама процеса европских интеграција те како би се осигурало спровођење политика које се односе на ЕУ и приближавање закона ЕУ с истим резултатом на цијелој територији земље потребна је уска координација и сарадња између парламената. Ово треба да осигура Форум комисија за европске интеграције, тј. Форум парламентарних тијела која се свакодневно баве питањима везаним за ЕУ.

Улога:
Централна тачка сарадње на политичком нивоу у погледу питања која се односе на ЕУ; осигуравање детаљне расправе о задацима који се односе на процес европских интеграција; координација ставова БиХ и спровођење задатака БиХ; размјена информација о надзорним активностима над одговарајућим извршним тијелима; пружање информација широј јавности.

Учешће и обим активности:
Чланови Форума су чланови Комисија за европске интеграције Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Народне скупштине Републике Српске, Парламента Федерације Босне и Херцеговине и Скупштине Брчко дистрикта, те предсједавајући или њихови представници кантоналних скупштина. Надаље, представници Дирекције за европске интеграције и Делегације Европске уније у БиХ позвани су да присуствују на свим састанцима, а у зависности од дневног реда могу бити позване и друге институције.
Активности Форума усмјерене су на сарадњу при дјеловању парламената у БиХ у области питања која се односе на ЕУ и пружају могућност размјене најбољих пракси и консултација између његових чланова. Форум се бави: општим питањима која се односе на европске интеграције; специфичним питањима политика у вези са ЕУ; припремама дневног реда састанака Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање и кратких информација након састанака; напретком у имплементацији ССП-а; Извјештајима ЕУ о БиХ и доприносу БиХ прије њиховог подношења институцијама ЕУ; одлуком о Извјештају о БиХ коју усваја Европски парламент; координацијом и праћењем напретка послова усклађивања закона; координацијом и праћењем спровођења политика и законских прописа који се односе на европске интеграције; напретком реализације Програма интеграција БиХ у ЕУ; преговорима о приступању; коришћењем средстава Инструмента за претприступну помоћ (ИПА).
Форум може усвајати правно необавезујуће акте (нпр. изјаве, закључке, декларације, смјернице), који се тичу само парламената учесника. Парламентарни форум објављује своја стајалишта са сједнице у изјави о којој ће се сагласити Колегијум предсједавајућих. 

Предсједавање и мјесто састанка: 
Састанцима предсједава предсједник/предсједавајући Комисије за европске интеграције институције домаћина, а ко-предсједава предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ.
Мјесто састанка је или ПСБиХ или ПФБиХ, НСРС, СБД по принципу ротације.

Редовност састанака:
Форум се састаје тромјесечно, а претходи му припремни састанак Колегијума предсједника/предсједавајућих Комисија. У случају потребе могу се сазвати ванредни састанци Форума.

Припрема / подршка раду: 
Колегијум састављен од предсједника/предсједавајућих Комисија за европске интеграције Парламената врши координацију активности Форума, одлучује о дневном реду наредног састанка, сазивању састанака те о свим организационим питањима. Одлука Колегијума увијек се доноси консензусом.
У име администрације парламената, секретари Комисија за европске интеграције, а касније колеге из јединица за послове ЕУ које ће бити основане, осигуравају стручну подршку за активности, посебно за припреме и даље активности након састанака.

Пословник Парламентарног форума за европске интеграције Босне и Херцеговине 

Сарадња сталних комисија

Секторске комисије имају важну улогу при рјешавању одређених подручја политике и законодавних питања која се односе на одређене дијелове правне тековине ЕУ.

Улога:
Координација у реализацији задатака који се односе на усклађивање законодавства којом се осигурава благовремено и усклађено усвајање правних аката прописаних ССП-ом/ Програмом интеграција те избјегава опречно и двосмислено дјеловање и прописи.

Учешће и обим активности:
Састанци између секторских комисија парламената у БиХ требају да се заснивају на надлежностима везаним за подручја политике о којима се расправља.
На састанцима секторских комисија могу да се усвоје правно необавезујући акти (попут закључака и смјерница), који се тичу искључиво парламената учесника.

Редовност састанака:
Када се расправља о посебним питањима која се тичу њихових надлежности, а на иницијативу било које комисије или предсједавајућег парламента.

Припрема / подршка раду:
Секретари одговарајућих секторских комисија у сарадњи с колегама из јединица за послове ЕУ осигуравају стручну подршку за активности, посебно када је ријеч о припреми састанака. 

Сарадња на административном нивоу (генерални секретари, јединице за послове ЕУ, секретари комисија)

Свака политичка сарадња између парламената може бити успјешна само уколико се на административном нивоу адекватно и у континуитету обезбиједе и организују припремни рад, подршка и накнадне активности.

Улога:
Редовна сарадња, размјена информација, припремни послови и накнадне активности.

Учешће и обим активности:
Генерални секретари парламената у БиХ састају се најмање сваких пола године како би расправљали о релевантним питањима, а посебно како би припремили Конференцију предсједавајућих. Главне канале комуникације међу парламентима требајуда осигурају јединице за послове ЕУ (савјетник за послове ЕУ у случају СБД).
Јединице за послове ЕУ одговорне су за успостављање и управљање редовним оквиром за сарадњу, посебно с циљем да се на одговарајући начин припреми сарадња на политичким нивоима. Комуникација између јединица за ЕУ треба да се обавља електронским каналима, при чему је потребно да се контакт особе мреже јединица за послове ЕУ, која ће бити успостављена, такође редовно састају, барем на тромјесечној основи. Сектор за послове ЕУ у ПСБиХ који ће бити успостављен треба преузети улогу координатора у погледу административних питања.

Остало, ad hoc сарадња

У оквиру механизма сарадње, могу се, на ad hoc основи, појавити и други актери и облици сарадње који се односе на питања ЕУ (нпр. округли столови с организацијама цивилног друштва, тематске расправе, друге комуникацијске активности парламената у БиХ, итд.).