Улога парламената

Улога парламената у процесу европских интеграција 

У приступном процесу, значајну улогу не играју само владе, већ су кључни учесници и парламенти. Они морају допринијети том процесу у сљедећим подручјима активности:

• Парламенти извршавају задатке на усклађивању законодавства, они врше транспозицију правне тековине ЕУ у законодавство своје земље. 
Главну иницијативу и извршне улоге на себе преузимају владе, док парламенти доносе најважније законе неопходне за увођење прописа и пракси ЕУ у одређеној земљи. Поред тога, парламенти би требали осигурати јак политички надзор над активностима законодавног усклађивања које спроводе владина тијела.

• Парламенти извршавају задатке праћења и надзора
Преговори са државама чланицама ЕУ и институцијама ЕУ спадају првенствено у надлежност извршне власти. Међутим, став који заступа влада требао би бити заснован на подршци коју пружа парламент. Стога би парламенти требали помно пратити активности владе током цијелог процеса. Овим се такође може омогућити да се активности владе заснивају на најширем могућем политичком консензусу и најширем могућем политичком заступању интереса и мишљења грађана.

• Парламенти спроводе активности информисања.
Парламенти као институције и њихови чланови које су изабрали грађани (чланови парламента) би широј јавности требали служити као извор информација о европским интеграцијама. Путем политичких дебата и осталих средстава, парламенти и чланови парламента требају радити на подизању свијести о европским питањима кроз јачање отворености и транспарентности парламентарних активности које су у вези с приступањем ЕУ, а посебно активности њихових тијела која се баве пословима везаним за ЕУ.

• Парламенти извршавају задатке међународне и интерпарламентарне сарадње.
Премда се дипломатија обично сматра искључивом привилегијом извршне власти, постоји много прилика у парламентарној дипломатији за јачање и убрзавање процеса интеграција. Подршка земљи се може оснажити увјеравањем партнера из ЕУ у постигнуте резултате. Парламенти генерално одржавају чврсте и блиске односе с Европским парламентом, а остварују и редовне контакте с осталим институцијама ЕУ. Поред тога, прилике у регионалној парламентарној сарадњи могле би интензивирати цјелокупан процес интеграција.