На конференцији су се обратили руководиоци парламената у БиХ, шеф Делегације ЕУ и специјални представник ЕУ, амбасадори земаља чланица ЕУ које спроводе пројекат:
Гдин Бакир Изетбеговић, замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ
Гдин Драган Човић, замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ
Гђа Борјана Кришто, предсједавајућа Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ
Гдин Денис Звиздић, замјеник предсједавајуће Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ
Гдин Томислав Мартиновић, предсједавајући Дома народа Парламента ФБиХ
Гдин Мирсад Заимовић, предсједавајући Представничког дома Парламента ФБиХ
Гдин Младен Бошковић, замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента ФБиХ
Гдин Денис Шулић, замјеник предсједавајућег Народне скупштине Републике Српске
Гдин Милан Петковић, замјеник предсједавајућег Народне скупштине Републике Српске
Гдин Синиша Милић, предсједавајући Брчко дистрикта
Гдин Јохан Сатлер, шеф Делегације ЕУ у БиХ и специјални представник ЕУ у БиХ
Гдин Кристијан Поса, амбасадор Мађарске у БиХ
Гђа Улрике Хартман, амбасадор Аустрије у БиХ
Гдин Иван Саболић, амбасадор Аустрије у БиХ
Препоруке првог Твининг пројекта ‘Јачање улоге парламената у Босни и Херцеговини у контексту европских интеграција’ уграђене су у акционе планове за европске интеграције прилагођене сваком парламенту кориснику пројекта. Од њиховог усвајања у јануару 2016. године, акциони планови служе као детаљне смјернице за унапређење активности парламената у процесу европских интеграција те је сваки парламент у БиХ уложио напоре да спроведе препоруке.
Након објаве првог Мишљења Европске комисије о захтјеву Босне и Херцеговине за чланство у Европској унији из маја 2019. године и након што је Савјет Европске уније званично подржао приједлог Комисије за обновљени приступ и ревидирану методологију процеса проширења из марта 2020. године, важније је него икада раније да парламенти убрзају припрему како би могли испуњавати све већи број задатака везаних за процес европских интеграција.
Стога је спроведба препорука из поменутих акционих планова неопходна. Поред тога, План приоритета за парламенте, као нови стратешки документ, има за циљ да ријеши најхитније свеобухватне задатке у кључним подручјима функционисања парламената како би се парламентима у БиХ, као кључним актерима процеса, омогућило да пружају стратешко вођство у процесу европских интеграција Босне и Херцеговина. На тај начин, План приоритета доприноси благовременој и учинковитој припреми парламената у БиХ за суочавање с предстојећим изазовима, нарочито ако се узме у обзир циљ који подразумијева да БиХ добије статус земље кандидаткиње.
Потписивањем Заједничке изјаве о пружању подршке Плану приоритета, предсједавајући и замјеници предсједавајућих четири парламента у БиХ прихватили су План приоритета за парламенте у БиХ за убрзање процеса европских интеграција, изразили преданост спровођењу мјера за извршавање Плана приоритета који сматрају веома важним на путу интеграција Босне и Херцеговине у ЕУ те су се обавезали да ће до краја фебруара 2021. године предати План приоритета својим домовима/скупштинама у складу с одредбама дефинисаним у интерним прописима.